Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Alexander Sergejevič Puškin - nevšední tvorba, život i smrt

A. S. PuškinA. S. PuškinAlexander Sergejevič Puškin
(Александр Сергеевич Пушкин)
(6.6.1799 - 10.2.1837)

Alexandr Sergejevič Puškin, vynikající básník, prozaik, dramatik, kritik a publicista se narodil v roce 1799 v Moskvě, v šlechtické rodině. Jeho dědeček Hannibal z matčiny strany vyrůstal v Habeši. Puškin vystudoval přední carské lyceum v Petrohradě (Царское Село), které v r. 1815 úspěšně dokončil. Už v patnácti letech ohromil kantory svou básní Můj portrét.

Roku 1817 vstupuje do služeb ministerstva zahraničí, ale po napsání satirických veršů o caru Alexandrovi I. mu hrozí vyhnanství na Sibiř. Je převelen na jih a slouží v Kišiněvu a Odeše, odkud později odchází na rodový statek v Michajlovském u Pskova.

Puškina fascinovala tamní příroda moldavských stepí, pobřeží Černého moře, ale především Krym a Kavkaz. Tyto kraje ho inspirovaly k napsání tzv. jižních poém: Kavkazský zajatec (Кавказский пленник), Bratři zbojníci (Братья разбойники), Bachčisarajská fontána (Бахчисарайский фонтан) a Cikáni (Цыганы), které patří k vrcholům evropského romantismu. Puškin na základě svých dojmů z jihu napsal také vynikající lyrické básně, ať už milostné, přírodní nebo reflexivní. Započal i práci na svém nejslavnější díle, milostném veršovaném románu Evžen Oněgin (Евгений Онегин), v němž zobrazil celou tehdejší ruskou společnost. V Michajlovském Puškin napsal také historickou tragédii Boris Godunov (Борис Годунов), ke které jej inspiroval Shakespeare.

Медный всадникМедный всадникNa podzim 1826 mu car Mikuláš I. umožnil návrat z vyhnanství. V této době napsal veršované eposy zasažené dobou Petra I . Poltava (Полтава) a Měděný jezdec (Медный всадник) a také slavný příběh Kapitánská dcerka (Капитанская дочка). Vydává i několik skvělých povídek jako Piková dáma (Пиковая дама) a cyklus Bělkinovy povídky (Повести Белкина).

Roku 1831 se Puškin v Moskvě oženil s kráskou Natalií Gončarovou a v Petrohradě ho opět přijali na ministerstvo zahraničí. V roce 1833 byl carem jmenován podkomořím. I když Puškin nebyl příliš nadšen, netroufal si toto místo odmítnout. Život v tomto prostředí se mu, na rozdíl od jeho ženy, nikterak nezamlouval. Vzhledem k její velké kráse, se jí dvořilo mnoho mužů, mezi nimi i car, kterému ale nevyhovovala Puškinova extravagance. Básník měl tak stále problémy s cenzurou a tajnou policií.

V roce 1837 se Puškin za čest své ženy zúčastnil souboje se svým švagrem, francouzským důstojníkem Dantesem. V tomto souboji byl těžce raněn a dva dny na to zraněním podlehl.

Pomník A. S. Puškina v PetrohraděPomník A. S. Puškina v PetrohraděA. S. Puškin byl spisovatel nevšedního intelektu, který měl pro ruskou literaturu značný význam. Dokázal ji vymanit z úzkého domácího okruhu a obohatit ji o řadu evropských literárních a myšlenkových proudů. Tím učinil ruskou literaturu významnou součástí evropské kultury.

Co si přečíst?

Láká-li vás tajemství a volný život – Cikáni (Цыганы).
Jste-li romantik nebo se chcete dozvědět, jak vypadal života ruské společnosti v 19. století - Evžen Oňegin (Евгений Онегин).
Máte li rádi povídky - Piková dáma (Пиковая дама), Bělkinovy povídky (Повести Белкина).
Máte-li rádi historické drama a chcete se dozvědět něco z ruské historie - Boris Godunov (Борис Годунов).
Jste-li na pohádky – pohádku O caru Saltánovi (Сказка о царе Салтане, о сыне его славном и могучем богатыре князе Гвидоне Салтановиче и о прекрасной царевне Лебеди), O rybáři a rybce (Сказка о рыбаке и рыбке), O zlatém kohoutkovi (Сказка о золотом петушке), O mrtvé princezně a sedmi bohatýrech (Сказка о мертвой царевне и семи богатырях).
Chcete-li si přečíst drama o lakomství – Skoupý rytíř (Скупой рыцарь).
Chcete-li si přečíst drama o závisti – Mozart a Salieri (Моцарт и Сальери).
Milujete-li satiru – Ruslan a Ludmila (Руслан и Людмила), Gabrieliáda (Гавриилиада), Hrabě Nulin (Граф Нулин), Domek v Kolomenském (Домик в Коломне).
Jestli jste si zatím nevybrali – Měděný jezdec (Медный всадник) - vřele doporučuji!
Ale určitě si přečtěte některé Puškinovy básně, stojí to za to!