Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Alexandrovci

Plným současným oficiálním názvem Dvakrát řádem Rudého praporu vyznamenaný akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova (Дважды Краснознаменный Академический ансамбль песни и пляски Российской Армии имени А.В. Александрова), kdysi oficiální armádní umělecký soubor Rudé armády, dnes známý především pod zkráceným názvem Alexandrovci, je jedním z mála věhlasných souborů po celém světě, který se může chlubit tak dlouhou a úspěšnou historií. Sbor se skládá celkem ze 135 členů, tvoří ho pěvecký sbor, mnohočlenný orchestr, nemalý balet a skupinka sólistů a dirigentů. V souboru zpívají jak sedmnáctiletý mladík, tak i osmdesátiletý stařec, ženy zde uvidíte jen coby sólistky doprovázející sbor nebo tanečnice baletního souboru. Výhradně mužský je 65 členný pěvecký sbor.

http://www.ikalkata.czhttp://www.ikalkata.cz

Chcete se stát členem?

Členem souboru se může stát prakticky každý muž, který je talentovaný, má hudební vzdělání a projde konkurzem. Ten se vypisuje přibližně každé tři roky. Pokud ale uchazeč nechce čekat tak dlouho, může kontaktovat přímo dirigenta a domluvit se s ním na tzv. přezkoušení. Věk při konkurzu nehraje roli, v souboru zpívají, jak již bylo zmíněno, muži všech věkových kategorií. Když u konkurzu uspěje, stane se zaměstnancem ministerstva obrany Ruské federace, což obnáší stálý plat, ale také pochopitelně tvrdou práci. Zkouší se každý den, a to od desíti ráno do tří odpoledne. Nejprve ve skupinách, pak společně.

Vznik souboru

Soubor vznikl v roce 1928 a založil ho ruský hudební skladatel, mimo jiné autor sovětské státní hymny, Alexandr Vasiljevič Alexandrov, tehdy mladý profesor hudby z Moskevské konzervatoře, který se věnoval vojenské hudbě a upravováním sebraných národních písní. Při svém zrodu soubor tvořilo pouhých dvanáct členů a poprvé vystoupili v Ústředním domě Rudé armády pod názvem Soubor rudoarmějské písně (Ансамбль красноармейской песни). Osm zpěváků doprovázeli dva tanečníci a dva hráči na akordeon. Vystupovat začali v Moskvě a postupně se vydávali do širšího a širšího okolí, koncertovali na jevištích sálů i ve vojenských útvarech. Rozrůstali se a začali dobývat svět, až se jim to skutečně podařilo. Už v polovině 30. let soubor skýtal bezmála 300 členů.


Zpívám, zpíváš, zpíváme

Ve vedení souboru se za dobu jeho existence vystřídala řada osobností. Po A. V. Alexandrovovi přebral pomyslné žezlo v roce 1946 jeho syn Boris, pak Malcev, Agofonikov, Fjodorov, a po jeho smrti v roce 2002 nastoupil na místo hlavního dirigenta Vjačeslav Korobko. Tvrdá píle a láska k hudbě se v souboru doslova dědí z generace na generaci, nastupující pokolení přebírá tradici i duch celého tělesa. Není ničím výjimečné vidět zde účinkovat všechny členy jedné rodiny.

http://www.ikalkata.czhttp://www.ikalkata.czSoubor přežil veškeré peripetie minulé i současné týkající se politické situace nejen na území Ruska. Vystoupení Alexandrovců totiž provázejí bouřlivé emoce, které se dotýkají široké veřejnosti, lidí všech státních i politických příslušností. V jejich písních, přednesu a ve způsobu vyjádření jsou Rusové naprosto jedineční. Navzdory moderním vymoženostem nepoužívají při svých vystoupeních playback. Pracují s absolutní profesionalitou, jejich koncerty jsou nabity energií, která nenechá žádného diváka chladným.

Pokud se vydáte na koncert Alexandrovců, což vřele doporučuji, určitě uslyšíte písně jako Kalinka a řadu dalších perel ruského folkloru. Osobně se přesvědčíte o tom, že si také balet doslova získá každého diváka temperamentními kozáčky s téměř akrobatickým výkonem, že každého sólistu vždy obecenstvo vítá potleskem, že mnozí diváci v hledišti zpívají známé skladby společně s umělci a největší hity dokonce doprovázejí skandovaným potleskem. To vše utváří jedinečnou atmosféru koncertů.

Svatá válka

Základ repertoáru Alexandrovců tvoří ruské národní a vojenské písně, přičemž tu nejznámější, Svjaščennaja vojna (Svatá válka), jim tu po sobě zanechal sám Alexandrov. Poprvé ji veřejně Alexandrovci předvedli v roce 1941, když vyprovázeli své vojáky do války. Na památku této události byla nedávno na vlakovém nádraží v Bělorusku odhalena pamětní deska. V době 2. světové války se Alexandrovci rozdělili do několika skupin a jezdili zpěvem povzbuzovat sovětské vojáky na frontu, do zákopů i nemocnic.


Alexandrovi byli, jsou a budou

Po vzoru Alexandrovců vzniklo bezpočet vojenských souborů spojujících píseň a tanec nejen v Rusku, ale i v zahraničí. Dnešním posláním Alexandrovců je ukázat světu, co všechno umějí. „Nejsme politici, jsme umělci, kteří chtějí šířit štěstí a dobro,“ vysvětluje bývalý sólista Viktor Grigorijevič Kadinov, který v současné době pomáhá souboru s administrativou.

Repertoár souboru představuje více než 2000 skladeb. Kromě vlasteneckých písní, národní písní a tanců a vojenských pochodů, obsahuje jejich repertoár i duchovní hudbu, klasická díla ruských i zahraničních skladatelů, operní árie, jazz nebo hity světové populární hudby. Dá se s trochou nadsázky říci, že pozornost mladých posluchačů si Alexandrovci získali spoluprací s finskou rockovou skupinou Leningrad Cowboys, se kterou koncem minulého století absolvovali světové turné.

http://www.ikalkata.czhttp://www.ikalkata.czNetřeba snad ale dodávat, že samostatná vystoupení Alexandrovců a především jejich klasický repertoár, mají věhlas skutečně celosvětový a právem zasloužený. Jsou fenoménem a důkazem toho, že tvrdá práce a cílevědomost jsou cestou k výkonům, které představují pro diváka všech věkových kategorií nezapomenutelné zážitky.

Do světa

Hned ze své první cesty do zahraničí, která vedla do Paříže na světovou výstavu a uskutečnila se v roce 1937, si soubor přivezl cenu Grand Prix. Program Alexandrovců je nabitý, mají za sebou i před sebou bezpočet zahraničních vystoupení včetně Československa i České republiky. Na seznamu těch nejúspěšnějších je uvedeno dokonce i vystoupení před bývalým papežem Janem Pavlem II. Za bezmála 80 let své existence vystoupil pěvecký a taneční soubor někdejší Sovětské armády již téměř ve stovce zemí a obdržel mnoho mezinárodních cen.

Na svých cestách se členové souboru chovají vždy velmi slušně a skromně. Jediný požadavek, který se stává v menších sálech problémem, je vzhledem k počtu členů velikost pódia a může přesáhnout možnosti organizátorů. S počtem zahraničních výjezdů roste i repertoár Alexandrovců, jelikož mají ve zvyku zařadit do svého programu píseň v jazyce té země, v níž právě vystupují.


Doporučujeme

Pokud nemáte doma ani jedno CD Alexandrovců, zkuste to hned napravit. Mezi nejrozšířenějšími tituly, které můžete najít i v internetových prodejnách, je album Historické nahrávky (Alexandrovci v Praze) vydaný v Supraphonu.

Oficiální web Alexandrovců najdete na této adrese:
http://www.ensemble-aleksandrova.ru

Moje nejoblíbenější
http://www.youtube.com/watch?v=cW8jXxnBsDc&feature=related

Смуглянка Молдаванка

Как-то летом на рассвете
Заглянул в соседний сад,
Там смуглянка-молдаванка
Собирает виноград.
Я краснею, я бледнею,
Захотелось вдруг сказать:
"Станем над рекою
Зорьки летние встречать".

Припев:
Раскудрявый клен зеленый, лист резной,
Я влюбленный и смущенный пред тобой,
Клен зеленый, да клен кудрявый,
Да раскудрявый, резной!

А смуглянка-молдаванка
Отвечала парню в лад:
"Партизанский молдаванский
Собираем мы отряд.
Нынче рано партизаны
Дом покинули родной,—
Ждет тебя дорога
К партизанам в лес густой".

Припев:
Раскудрявый клен зеленый, лист резной,
Здесь у клена мы расстанемся с тобой!
Клен зеленый, да клен кудрявый,
Да раскудрявый, резной!

И смуглянка-молдаванка
По тропинке в лес ушла.
В том обиду я увидел,
Что с собой не позвала.
О смуглянке-молдаванке
Часто думал по ночам...
Вдруг свою смуглянку
Я в отряде повстречал!

Припев:
Раскудрявый клен зеленый, лист резной,
Здравствуй, парень, мой хороший, мой родной
Клен зеленый, да клен кудрявый,
Да раскудрявый. резной!Автор текста (слов): Шведов Я.
Композитор (музыка): Новиков А.