Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Jevgenij Pljuščenko

Jevgenij Pljuščenko získal v Petrohradě osmý titul mistra Ruska v krasobruslení. Exceloval už v krátkém programu, který vyhrál v novém historickém maximu 100,09 bodu. Překonal tak téměř o deset bodů vlastní rekord z olympiády v roce 2006. Celou soutěž Pljuščenko vyhrál součtem 271,59 bodu, jímž zlepšil o více než sedm bodů světový rekord Japonce Daisukeho Takahašiho z loňského mistrovství čtyř kontinentů.

Druhého Sergeje Voronova, který obhajoval zlato z předchozích dvou let, porazil o více než 30 bodů. Třetí skončil Arťom Borodulin.

Ženský titul získala poprvé v kariéře Xenia Makarovová, sedmnáctiletá rodačka z Petrohradu, která s rodiči emigrovala v osmi letech do USA, kde žije. Po krátkém programu vedla teprve třináctiletá Sofia Birjukovová, která se nakonec propadla na šesté místo.

Jevgenij Viktorovič Pljuščenko

Jevgenij Viktorovič Pljuščenko (Евге́ний Ви́кторович Плю́щенко) se narodil 3. listopadu 1982 v Chabrovském kraji. Ve čtyřech letech se začal věnovat krasobruslení a v roce 2000 se stal poprvé mistrem Evropy, rok poté mistrem Evropy i mistrem světa a pak už následovala celá plejáda medailí, včetně olympijského zlata.

Sečteno a podtrženo se stal třikrát mistrem světa, pětkrát mistrem Evropy, sedmdesátkrát získal podle starého systému hodnocení maximální známku 6,0. Na zimních olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002 získal stříbrnou olympijskou medaili (zlatou medaili získal Alexej Jagudin) a o čtyři roky později se stal olympijským vítězem na zimních olympijských hrách v Turíně.

Krasobruslař Jevgenij Pljuščenko se letošního mistrovství účastnil po dlouhé závodní pauze. Po triumfu v Turíně se věnoval pouze exhibicím a letos se vrátil k závodům po třech a půl letech. Už suverénním vítězstvím na říjnové Grand Prix v Moskvě ukázal, že na únorových hrách ve Vancouveru bude znovu patřit k favoritům a na ruském šampionátu to jen potvrdil. Ve svých sedmadvaceti letech je svěřencem trenéra Alexeje Nikolajevič Mišina.

Pljuščenko je historicky prvním krasobruslařem, který provedl kombinaci skoků čtverný tulup, trojitý tulup a trojitý ritberger, diváky oslňuje svými jedinečnými piruetami a dalšími kaskádami skoků, které si ostatní krasobruslaři do svého repertoáru mohou jen těžko zařadit.

Jevgenij Pljuščenko žije v Petrohradě. V roce 2005 se oženil s Marií Jermak a po roce se jim narodil syn Jegor. Manželství ale nevydrželo a v roce 2008 se oficiálně rozpadlo.12. září 2009 se Jevgenij znovu oženil, tentokráte s Janou Rudkovskou, hudební producentkou a známou televizní moderátorkou.

Podívejte se na:

Oficiální webové stránky: http://evgeni-plushenko.com/index.php
Stránky českých fanoušků: http://www.evgeniplushenko.wz.cz/

Jevgenij Pljuščenko opět přijede do České republiky!
JEVGENIJ PLJUŠČENKO - ICE OLYMPIC TOUR 2010. V České republice budou tato představení:
15. 4. 2010 - Praha -Tesla Aréna
16. 4. 2010 - Karlovy Vary - KV Aréna
Vstupenky už jsou v prodeji v síti Ticketportal: http://www.ticketportal.cz/.


Návrat do historie

Bývalým Pljuščenkovým soupeřem a neméně výrazným reprezentantem ruského krasobruslařského umění je Alexej Jagudin. Se svým téměř vrstevníkem Pljuščenkem nemá společný jen výrazný krasobruslařský talent, úspěch v ruských i mezinárodních mistrovstvích, ale i bývalého trenéra.

I Jagudin byl kdysi svěřencem trenéra Alexeje Mišina. V roce 1998 ale přešel k legendární trenérce a choreografce Taťáně Tarasové, a ze dvou koní z jedné stáje se stali soupeři v pravém slova smyslu.

Alexej Konstantinovič Jagudin

Alexej Konstantinovič Jagudin (Алексе́й Константи́нович Ягу́дин) se narodil 18. března 1980 v Leningradě a i on začal bruslit ve svých čtyřech letech. V roce 1994 se zapojil do mezinárodních soutěží a skončil 4. na světovém šampionátu juniorů. O dva roky později tuto soutěž vyhrál. V 18 ti letech se stal nejmladším vítězem mistrovství světa v historii.

Během roků 1998 a 1999 vyhrál 9 z 11 soutěží, kterých se zúčastnil. Je čtyřnásobný mistr Evropy, čtyřnásobný mistr světa a vítěz olympiády v krasobruslení v roce 2002 v Salt Lake City, kde stříbrnou medaili získal Jevgenij Pljuščenko. Na této olympiádě dostal Jagudin za umělecký dojem 4 největší ocenění 6.0. Žádnému jinému krasobruslaři v celé historii se nikdy nepodařilo získat více než jednu 6.0. Po padesáti letech sportovních soutěží byl jediným krasobruslařem, kterému všichni porotci jednohlasně udělili první místo v krátkém i dlouhém programu. Je to také první muž v historii tohoto sportu, který získal ocenění ve všech soutěžích během jedné sezóny, a to na evropském šampionátu, na Grand Prix, na mistrovství světa a na olympiádě.

Už na světovém šampionátu v Naganu (1998) změnil historii krasobruslení, když jako první bruslař získal známku 6.0 a to v krátkém programu. ABC nominovala Jagudina na největšího sportovce roku, společně s hvězdami jako Andre Agassi, Tiger Woods nebo Serena Williams.

V listopadu 2003 oznámil Alexej Jagudin konec své krasobruslařské kariéry. Kvůli vrozené vadě kyčlí a následným silným bolestem, které se začaly objevovat důsledkem pravidelné vysoké zátěže, musel tento sport opustit jako vrcholový sportovec a přestal vystupovat i na exhibicích. Ještě týž rok začal spolupracovat jako trenér s francouzským krasobruslařem Brianem Joubertem a Andrejem Griazevem. Dnes bydlí v Moskvě se svojí partnerkou, olympijskou vítězkou v krasobruslení Taťjánou Totmjaninovou (Sportovní dvojice – Turín 2006) a jejich dcerou Jelizavetou (*2009). Svatbu plánují rodiče malé Lízy na jaře.

Podívejte se na:

Video - Dlouhý program na Salt Lake 2002:

Neoficiální webové stránky: http://ayunofficial2002.t35.com/