Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Kavkaz

V oblasti mezi Černým a Kaspickým mořem se nachází asi 1500km dlouhé členité horské pásmo oddělující podle názoru většiny zeměpisců Evropu a Asii, které se nazývá Velký Kavkaz. Do podvědomí nejen cestovatelů vzešel pod zkráceným názvem Kavkaz, jenž v širším pojetí může znamenat nejen pohoří, ale i celou okolní oblast, zahrnující na rozloze zhruba 440 000 km² nejjižnější část Ruska včetně autonomních republik (např. Dagestán, Čečensko), Gruzii, Ázerbájdžán a Arménii. Tento region patří jazykově a kulturně k nejpestřejším na světě. Rozšířené je tu Islámské náboženství, přestože byl Kavkaz celá staletí přirozenou hranicí mezi Osmanskou říší a Ruskem.

Kavkaz tedy v širším pojetí zahrnuje Velký Kavkaz, Předkavkazsko a Zakavkazsko s Malým Kavkazem a Arménskou vysočinou na jižní straně. Velký Kavkaz se odděluje od jižního Malého Kavkazu hlubokým tektonickým údolím s nížinami, na východě mezi městy Krasnodar a Baku. V oblasti centrálního Kavkazu dosahuje pohoří šířky až 200km.

Nejvyšší hora Kavkazu je pětitisícovka Elbrus vysoká 5642m n.m. Nachází se na Hlavním hřebeni Velkého Kavkazu v Karabaldinsko-balkarské autonomní republice. Na Kavkaze pramení mnoho řek (Kura, Terek…) a největší jezero této oblasti s názvem Sevan najdete v Arménii.

Pohoří je vulkanického původu. Bylo vyvrásněno v třetihorách a je tvořeno krystalickými břidlicemi, výlevnými horninami a granity. Území Kavkazu vyniká velkou pestrostí geomorfologickou i vegetační. Kavkaz skýtá okolo 2000 ledovců, sníh celoročně leží ve výšce okolo 3000 m n. m. a mnoho vrcholů je zaledněno. Blízké moře silně ovlivňuje počasí v celé oblasti.

Za dob Sovětského svazu byl Kavkaz turisticky oblíbený, ale po rozpadu Sovětského svazu se stal nestabilní zónou, hlavně vinou problémů v Čečně, Abcházii, Jižní Osetii a Náhorním Karabachu. Dnes jeho sláva opět vzkvétá. Na Kavkaze najdete četná lázeňská a rekreační střediska, hojně je tu pěstován turistický ruch, treking, cyklistika, alpinismus nebo rafting.

O Kavkazu napsali

Studiem Kavkazu se zabýval Emanuel Fait, český zeměpisec, v letech 1894-95 získal doktorát za práci Kavkaz, jeho přírodní krásy, poměry národo-hospodářské, národopis a místopis.

Pokud se na Kavkaz chystáte, nebo vás zajímá více podrobností, určitě sáhněte po knize Lumíra Pecolda „Kavkaz“, vydané v roce 1999 v nakladatelství Ppress. Tento průvodce obsahuje velice cenné rady pro cestovatele směřující do Ruska a Gruzie, podrobně popsané trasy Západního, Centrálního i Východního Kavkazu, obrázkové přílohy a mapy.