Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 1 host.

Přihlášení

Moskevská letiště

Moskva je mimo jiné významná dopravní křižovatka. Najdete v ní průsečík 11 železničních tratí a 13 silnic, 3 říční přístavy a 5 letišť (Šeremetjevo, Domodědovo, Vnukovo, Bykovo, Ostafjevo). Pro dopravu v rámci města a jeho okolí je nejvýznamnější podzemní dráha, která je v provozu od roku 1935 a je dnes 210 km dlouhá. Průplavy je Moskva spojena s mořem Kaspickým, Azovským, Černým, Bílým a Baltským.

Letiště a letecké společnosti

Mezi nejčastěji využívané domácí letiště patří Moskva-Vnukovo, které leží necelých 30 kilometrů jihozápadně od Moskvy a doprava na letiště trvá 75 minut. Také na toto letiště se můžete od letošního roku dostat také Aeroexpressem (Аэроэкспресс) - informace o spojích najdete na http://www.aero-express.ru/.

Vnitrostátní lety zajišťují ruské aerolinky Aeroflot (http://www.aeroflot.com). Často používanou leteckou společností je i Transaero (http://www.transaero.ru), která provozuje západní letecký park a spolupracuje s četnými západními aerolinkami. Mezi další letecké společností patří Saratov Airlines (http://www.saravia.ru), Pulkovo Airlines (http://www.pulkovo.ru), East Line Airlines (http://www.eastline.ru), Sachalinskije viatrasy (http://www.karat.msk.ru).


Domodědovo letiště (Международному аэропорту Домодедово)

Toto letiště bylo otevřeno v roce 1962 a loni oslavilo 45 výročí. Vzhledem k objemu pasažérů, jejichž počet stále roste, jde o největší letiště na území Ruské. V roce 2007 skýtal počet cestujících 18,75 milionů, což bylo o 22 % více, než v roce 2006. Vzrůst počtu cestujících souvisí se stále vyšším počtem pracovníků letiště, lepšími službami a modernějším vybavením, které je pasažérům dennodenně k dispozici, s rozvojem nejmodernější technologie v letecké dopravě a s rekonstrukcí letištního komplexu.

V současné době spolupracuje s tímto letištěm 72 leteckých společností, z nichž 22 je zahraničních, 34 ruských a 16 SNS (Společenství nezávislých států). Linky z letiště Domodědovo směřují 207 různými směry do vnitrozemí i za hranice RF.

Mezinárodní asociace «Аэропорт» Státního letectví zemí SNS vyhlásila Domodědovo nejlepším letištěm zemí SNS roku 2005. Podle hodnocení Skytrax získalo Domodědovo od pasažérů druhé místo v řebříčku Nejlepší letiště světa 2006 v nominaci Nejlepší letiště Východní Evropy.

Plány pro rozvoj letiště nejsou malé. Do roku 2020 má být letiště plně přizpůsobeno narůstajícímu počtu cestujících i všem jejich požadavkům. Nově zrekonstruovány letištní odbavovací budova Domodědovo a moderní terminál pro obsluhu pasažérů, poskytující služby evropského standardu.

Informace pro pasažéry:

Na Domodědovské letiště se dostanete aeroexpressem zhruba za 45 minut z Plaveleckého nádraží v Moskvě (150 rublů od 6 do půlnoci 30-60min interval) nebo za 1h 15min z moskevského Beloruské nádraží (3x denně, 150 rublů). Potom samozřejmě maršrutkou, taxíkem nebo dopravními společnostmi působícími na letišti.

Komfortní sály pro čekající cestující na odlet se nachází v přízemí i v první patře budovy, jsou vybaveny televizemi, které promítají filmy, hudební klipy, televizní přenosy. Čekat na své letadlo ale můžete pochopitelně kdekoliv. V komplexu se mimo jiné nachází pošta,
dostupný internet, směnárna, bankomaty, fotoslužby, bankovní služby i speciální turistické centrum. Kouřit lze pouze v místech k tomu určených.

K dispozici jsou nonstop kromě bezplatných toalet také sprchy. Ty se nacházejí v zóně mezinárodních příletů, v levém křídle letištní budovy. Za 250 rublů se můžete kdykoliv osprchovat, v ceně je i ručník, mýdlo a šampón. Za dalších 30 rublů vám dokonce půjčí i fén.

Dvacet čtyři hodin denně je v prvním patře také otevřeno tzv. DVD-kino. To tvoří třímístné kabiny s moderním televizorem, DVD přehrávačem, sluchátky, pohodlnými křesly a s katalogem asi 130 filmů různých žánrů včetně novinek. Kabinky si můžete pronajmout a zkrátit si tak dlouhé čekání na letadlo. To vám jistě zpříjemní i milibar s nápoji, japonským jídlem a popcornem. Za jedno místo v kabině zaplatíte 200 rublů, půjčení filmu stojí 100 rublů.

V dětském zábavném centru «Baby-Land» se bude líbit vašim nejmenším. Nabízí hry všeho druhu, včetně trenažérů a simulátor, počítačových her pro děti všech věkových kategorií. Dětské labyrinty pro děti do 8mi let, dětský basketbal, dětské kostky Air Hockey, Crazy Taxi, Mario Kart, pinball, cesta do kaňonu, sál pro psaní a malování, kolotoč s motocykly pro ty nemenší a mnoho dalšího. K dispozici je neomezeně dětský animátor, který se o děti může postarat a poskytnout tak rodičům čas pro návštěvu obchodů. Výhodou je také dětská kavárna, kde na plazmové televizi dětem promítají zábavné i naučné filmy.

Podrobné informace o letišti najdete na: http://www.domodedovo.ru/


Sheremetyevo mezinárodní letiště (Международный аэропорт Шереметьево)

Druhé největší letiště v Moskvě i v celém Rusku je Sheremetyevo, odkud odlétají i pravidelné spoje do České republiky. Na letišti má základnu největší ruská letecká společnost podle počtu přepravených cestujících - Aeroflot. Letiště ročně odbaví přes 14 milionů pasažérů čtyř desítek leteckých společností včetně aliance SkyTeam, kam patří České aerolinie i ruský Aeroflot, a přeloží náklad o hmotnosti vyšší než 250 tisíc tun nákladu. 100% akcií letištní společnosti Sheremetyevo vlastní stát.

Letiště má dvě paralelní dráhy s umělým povrchem patřícím do třídy "A" přizpůsobeným pro provoz všech typů letadel. Sheremetyevo je atraktivním cílem pro ruské a mezinárodní investory - obchodní podniky, podniky v odvětví služeb a dopravy. Počet pracovníků Sheremetyevo je více než 6 500 lidí, čímž se stává jedním z největších zaměstnavatelů Moskevské oblasti.

Na jaře 2006 byla pro vzdělávání a rozvoj zaměstnanců v Sheremetyevo zahájena podniková univerzita. Jedním z hlavních směrů bylo vytváření týmu poradců, jejich výběr a výcvik pro předávání znalostí a zkušeností mladým pracovníkům letiště. Univerzita určena pro vytvoření rezervy personálu, a vzdělávací program pro zaměstnance, kteří do ní vstoupili, je určen na dva roky. Univerzita je také iniciátorem nových firemních tradic na letišti. Například nyní má společnost dvě oslavy Nového roku. Jednu na konci roku pro tisíce nejlepších zaměstnanců letiště a druhou rodinnou, pořádanou na začátku nového roku pro všechny zaměstnance Sheremetyeva a jejich rodiny. Už druhé léto po sobě také organizuje sportovní dovolenou Sport-slet Šerem, určenou zaměstnancům, jejich dětem a blízkým příbuzným. V současné době Corporate University vytvořila systém hodnocení zaměstnanců, vytváří modely kompetencí, provádí atestace.

Nedávno byla ukončena rekonstrukce druhé vzletovo-přistávací dráhy, pokračuje modernizace Šeremet. 2, začala oprava Šerem. 1, rozšiřuje se Terminál 2., V plánu je Šeremetjevo 3. Staví se Mezinárodní obchodní centrum, parkování pro 2,5 tisíce míst aut, multifunkční nákladní komplex, hangáry pro obchodní leteckou dopravu. V důsledku generálního plánu a dlouhodobém horizontu strategie se Sheremetyevo-letiště s přilehlými územími stane velkým ekonomickým motorem s rozvinutou infrastrukturou a mnoha pracovními místy pro desetitisíce obyvatel v Moskevském regionu.

Informace pro pasažéry:

Letiště se nachází 28 km severozápadně od centra Moskvy, 11 km od Moskevského okruhu a bylo otevřeno v roce 1959. Toto letiště je mezinárodní veřejné civilní a má dva terminály. Většina mezinárodních letů se odbavuje na Sheremetyevo 2. Sheremetyevo 1, které je o asi 24 km dále, nabízí zejména tuzemské lety. Mezi terminály fungují autobusy hromadné dopravy a express autobusy, taxíky a letištní kyvadlové linky, nově i vlaková linka.

Nově vybudovaná vlaková linka byla otevřena v červnu letošního roku a zkrátila cestu z letiště do centra Moskvy a naopak na přibližně 30 minut. Vlaky ze Šeremeťjeva končí na Savelovském nádraží. Šeremeťjevo, kde je v současnosti budován už třetí letištní terminál, se tak kvalitou dopravního spojení s Moskvou vyrovnává dalším dvěma velkým městským letištím Vnukovo i Domodědovo.

Jízdenka pro dospělého cestujícího stojí 250 rublů a lze si připlatit i vyšší komfort za 350 rublů. Cesta vlakem vás tedy přijde na mnohem méně než taxík, jehož jízda z letiště k Běloruskému nádraží přijde na přibližně 1500 rublů. Nové červeně zbarvené vlaky jezdí mezi Šeremeťjevem a městem s dvacetiminutovými až hodinovými intervaly od 5.20 do půl jedné v noci a pokud cestujete vnitrostátními lety nebo se společností Belavia, můžete si zaregistrovat a odbavit zavazadla přímo na moskevském nádraží. Registrace začíná 15 hodin a končí 2 hodiny a 25 minut před plánovaným odletem, ale musíte za něj zaplatit - asi 140 rublů za osobu, 35 rublů za zavazadlo do 30 kg a 59 rublů za zavazadlo těžší než 30kg.

Stanoviště taxi služby se nachází před oběma terminály. Je potřeba domluvit si výši jízdného předem a nemělo by překročit USD 35. Další možností je využít zvláštní autobusové přepravy, která funguje mezi Sheremetyevo 1 a 2 k blízkým stanicím metra, z nichž se již snadno dostanete do centra. Mezi společnosti nabízející půjčení auta patří Avis, Hertz, National a Budget.

Personál letiště se vám může zdát pomalejší a fronty na kontrolu pasů a odbavení delší, ale jen co projdete kontrolami zjistíte, že vybavenost letiště je jinak dobrá. Nechybí zde směnárny, restaurace, bary, duty-free obchody ani pošta. V terminálu 2 jsou bankomaty a úschovna zavazadel.

Podrobné informace o letišti najdete na: www.sheremetyevo-airport.ru


Mezinárodní letiště Vnukovo (Международный аэропорт Внуково)

Toto letiště je třetím největším letištěm v Rusku v počtu přepravených cestujících. Letiště je schopno odbavit 6800 pasažérů za hodinu a kolem 7 a půl milionu pasažérů ročně. Na letišti najdete kanceláře více než dvou set leteckých společností ruských i zahraničních včetně zemí.

Letiště má dvě vzletovo-přistávací dráhy dlouhé kolem 3000 metrů, které jsou připraveny pro 45 vzletů/přistání za hodinu a jsou přizpůsobeny více než sta typům letadel, od osobních letadel do letadel typu Boeing - 747 a AN -124 - 100 "Ruslan".

Informace pro pasažéry:

Letiště Vnukovo se může pochlubit nejvýhodnější polohou. Nachází se jen 11 kilometrů od moskevského okruhu a 28 km od centra Moskvy, zato 205 metrů nad mořem, což se v nepříznivých klimatických podmínkách, například při husté mlze, stává nemalou výhodou.
Komplex Vnukovo je rozdělen do dvou terminálů. První je označen písmenem V (В) a je určený pro pasažéry mezinárodních letů. Druhý, terminál D (Д) - pro vnitrostátní lety.

Na Mezinárodní letiště Vnukovo je dostanete vlakovou linkou z Kyjevského nádraží v Moskvě každý den od sedmi hodin ráno až do půlnoci v asi hodinových intervalech. Cesta vlakem trvá 35 minut a zaplatíte za ni 120 rublů. Z moskevského Savelovského nádraží, stanice Lobňa, jezdí vlak od sedmi ráno do desíti večer, trvá 30 minut a stojí 80 rublů.

Informace o letišti najdete na: http://www.vnukovo.ru/rus/index.wbp


Letiště Bykovo (Аэропорт Быково)

Letiště Bykovo je v provozu od roku 1933 a je jedním z prvních letišť v Rusku. Letiště Bykovo se nachází v bezprostřední blízkosti od Moskvy, 15 kilometrů od moskevského okruhu. V roce 1994 bylo letiště privatizováno a od té doby se postupně vyvíjel jeho řídící aparát. V současnosti už má letiště jasnou organizační strukturu včetně politiky dalšího plánování.

Množství letadlových stojánek převyšuje číslo 50. Na letiště létají letadla místních aerolinií, které jsou určeny pro střední lety. Letiště Bykovo se schopno odbavit 350 pasažérů za hodinu.

Informace pro pasažéry:

Na letiště Bykovo se dostanete expresním autobusem od stanice metra Vychyno (Выхино), električkou z Kazanského nádraží (stanice metra Komsomolskaja). Cesta vám potrvá zhruba 50 minut. Pokud pojedete autem, jeďte po Rjazaňské třídě. Letenky si můžete objednat přímo v Moskvě na telefonním čísle: (095) 225-52-81


Letiště Ostafjevo (Аэропорт Остафьево)

Do roku 1995 bylo letiště Ostafjevo jen malým vojenským letištěm, zřízeným ve 30. letech jako základna NKVD. V roce 1995 letiště Ostafjevo koupila společnost Gazprom (Газпром) a po třech letech, v nichž proběhla celková rekonstrukce letiště a byly instalovány nejnovější navigační systémy a jiná důležitá zařízení, vzlétlo z Ostafjeva první letadlo. Po dalších dvou letech, v roce 2000, bylo toto letiště oficiálně otevřeno.

Informace pro pasažéry:

Letiště Ostafjevo se nachází v blízkém předměstí Moskvy, 12 km od moskevského okruhu blízko čtvrti Ščerbinka. Letiště Ostafjevo má statut mezinárodního letiště. Je vybaveno moderními odbavovacími halami i nezbytnými prostory určenými výhradně pro čekání na odlet.

Na letiště se můžete dostat mimo jiné elektrickým vlakem z Kurského nádraží (stanice metra Kurskaja, Čkalovskaja). Můžete jet také z náměstí Tekstilščiki (stanice metra Tekstilščiki) nebo Caricino (stanice metra Caricino) do Ščerbinky a dále autobusem Gazpromavia (Газпромавиа) nebo maršrutkou č. 45.

Kontakty na letiště Ostafjevo - Osobní přeprava: tel. (095) 719-65-27, (095) 719-65-28 . Letenky lze objednat také v Moskvě na telefonním čísle (095) 225-52-81.Zdroj: Webové stránky jednotlivých letišť, www.wikipedia.org