Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Murmansk - nejsevernější město Ruska

MurmanskMurmansk

Murmansk (Мурманск), nejsevernější město Ruska, leží na pobřeží Barentsova moře v Severním ledovém oceánu. Jeho počátky jsou spojeny se založením přístavu carem Mikulášem II. z rodu Romanovců v roce 1916, který jej nazval Romanov-na-Murmane. Tou dobou v Evropě probíhala válka a Rusko potřebovalo mořskou spojnici se světem. Díky tomu, že až sem zasahuje teplý Golfský proud, zde mohl vyrůst nejseverněji položený nákladní přístav na světě, který je v provozu po celý rok (díky Golfskému proudu nikdy nezamrzá). Název Murmansk město dostalo v roce 1917, kdy se vlády chopili rolníci a město přejmenovali.

"Aljoša" - Pomník neznámého hrdiny"Aljoša" - Pomník neznámého hrdinyZa Velké vlastenecké války se nejsevernější nezamrzající přístav stal terčem německé armády a město bylo srovnáno se zemí. Na památku námořníků, kteří chránili město za 2. světové války před jeho dobytím téměř tři roky a zabránili jeho okupování, ční nad městem socha ruského vojáka ”Aljoši” (jménem 'Aljoša' nazývají Rusové pomníky neznámých hrdinů). Nápis „Murmansk – město hrdina“ najdete na murmanském nádraží.

Velkoměsto za polárním kruhem

Po válce muselo být zničené město znovu vybudováno. Díky sovětským architektům a stavařům vzniklo jedno z nejmodernějších velkoměst na svět a přestože leží několik set kilometrů za polárním kruhem, je Murmansk díky přítomnosti základny ruského námořnictva kosmopolitním městem. Dnes ve městě žije kolem čtyři sta tisíc obyvatel. Průmysl je zde rybný, loďařský a stavebních hmot. Jsou zde dvě vysoké školy, Murmanské regionální muzeum místní historie a ekonomiky a několik pravoslavných chrámů.

V místním přístavu najdete základnu ruské atomové flotily, která se může chlubit atomovým ledoborcem a největší plachetnicí na větě Sedov. V roce 2000 se město nechtěně proslavilo nehodou jaderné ponorky Kursk.

Polární den a noc

Celé dva měsíce v roce v těchto krajích nevychází slunce nad obzor. Nejvhodnějším obdobím k návštěvě Murmansku je léto, kdy sluníčko nezapadá a vy se můžete procházet městem v jakoukoli denní i noční hodinu. Polární den začíná oficiálně 22. května a trvá do 22. července. V zimě je v naopak polární noc, která začíná 29. listopadu a trvá do 15. ledna a při níž je možné zde vidět polární záři.

Podnebí je zde ovlivňováno Golfským proudem z Barentsova moře, a tak průměrná zimní teplota se pohybuje kolem –10°C až –17°C, letní průměrná teplota je +10°C, maximálně 25-30°C. V dubnu si zde můžete zalyžovat a v létě, pokud to teploty umožní, zaplavat v jezeře na severu města.

Letadlem, vlakem, lodí

Doprava je v Murmansku a okolí na vysoké úrovni. Do města se dostanete po železnici, řadou autobusových linek nebo letadlem. Ve městě je cestujícím k dispozici hustá síť trolejbusových linek a do okolních vesnic a městeček jezdí mnoho autobusových spojů. Využít lze také pravidelné výlety na otevřené moře a plavby na ostrovy Špicberky, Nová země, případně i na Severní pól.

***

Náš tip: http://www.ice-diving.cz/photos.htm