Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Na jižním Kavkaze začala další válka

V separatistické gruzínské provincii Jižní Osetie se od pátečního rána těžce bojuje. Ačkoliv po předešlých konfrontacích gruzínský prezident Michail Saakašvili nabídl ve čtvrtek klid zbraní a protější strana ho přijala, příměří netrvalo ani pár hodin. Následně Micheil Saakašvili nařídil mobilizaci vojenských záloh a do vzbouřenecké provincie vyslal tanky, děla a stíhačky. Obvinil také Rusko z vojenské agrese a bombardování gruzínských měst. Gruzie ohlásila, že její vojenské jednotky vstoupily po celonočním bombardování do Cchinvali, aby na území separatistické republiky obnovily ústavní pořádek.

Gruzínská armáda nejprve obklíčila hlavní město a jediné větší sídlo separatistické republiky Jižní Osetie Cchinvali. Do města vstoupila o několik hodin později, a při útoku nasadila tanky, uvedla agentura Interfax. Gruzínci to ale popřeli.

Posle ruského serveru RiaNovosti je ale velká část města zničena. Vláda Jižní Osetie informuje o masových obětech uprostřed civilních obyvatel. Oběti jsou prý i mezi členy mírových sborů.

Podle agentury Reuters reagovala Jižní Osetie na ofenzivu leteckým útokem nad gruzínským územím, letecké bombardování pak zahájila i gruzínská armáda. Podle Gruzie vstoupila do gruzínského vzdušného prostoru také nejméně dvě ruská letadla a shodila bomby jižně od Jižní Oseti. Agentura s odvoláním na svědky dále uvedla, že při ostřelování Cchinvali už zemřelo nejméně 15 lidí.

Ministerstvo zdravotnictví v Jižní Osetii bez dalších podrobností uvedlo, že nálety si vyžádaly značné množství obětí mezi civilisty. Ruská státní televizní stanice Rossija vzhledem k tomu dramaticky oznámila, že na jižním Kavkaze začala další válka.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili nařídil plnou mobilizaci záloh. Ruský premiér Vladimir Putin zase pohrozil odvetou poté, co mělo být při dopadu dělostřeleckých granátů na základnu mírových sil zabito několik Rusů. Gruzínští představitelé trvají na tom, že pouze opětovali střelbu. Jižní Osetie spolu s Ruskem tvrdí opak a prohlašuje, že prvotním agresorem je Gruzie. Obě strany se neustále obviňují z rozpoutání konfliktu, který se zatím dále stupňuje.

Podle posledních informací portálu RiaNovosti prezident Dmitrij Medveděv na mimořádné konferenci Rady bezpečnosti Ruské Federace prohlásil: „Rusko bylo a zůstane garantem bezpečnosti národů Kavkazu.“ Podle jeho slov Rusko bylo a bude přítomno na území Gruzie pouze na základě právoplatných ustanovení, vyplňující mírovou misi v souladu s mezinárodními dohodami, kterých bylo v minulosti dosaženo. Svoji hlavní úlohu vidělo a vidí v zachování míru.

Působení Gruzie v Jižní Osetii je hrubým porušením mezinárodního práva a mandátů vydaných Ruským mírovým společenstvím. Nyní v Jižní Osetii umírají civilní obyvatelé, ženy, děti i staří lidé. „Většina z nich jsou občané Ruské Federace“ dodal.

V pátek dopoledne vešla do Jižní Osetie ruská vojenská kolona a nyní se nachází v oblasti Rokského runelu. Ministerstvo obrany Ruska potvrdilo, že na pomoc mírovým silám byla do zóny konfliktu mezi Gruzií a Jižní Osetií vyslána posila.

Podle pátečního prohlášení Ministerstva obrany Ruské Federace bude Ruským mírotvůrcům, občanům Ruské Federace, kteří se nacházejí na území Jižní Osetie, i občanům neuznané republiky poskytnuta nezbytná pomoc. Beztrestné úmrtí Rusů a mírotvůrců prý nedopustí. Do tohoto regionu bylo na pomoc poslány doplňující síly, které poskytnou pomoc nezbytnou pro ukončení krveprolití.

Co je Jižní Osetie?

Jižní Oseti je území v Gruzii u hranic s Ruskem. V rámci sovětské Gruzie měla status autonomní oblasti. Po osamostatnění Gruzie o něj přišla a byla rozdělena mezi několik gruzínských krajů, z nichž však jeden zhruba zahrnuje oblast obývanou Jihoosetinci. Ti ale vyhlásili odtržení od Gruzie a založení nezávislé Republiky Jižní Osetie. Přestože tento stát nikdo neuznal, de facto je skutečně na gruzínské vládě nezávislý.

Jižní Osetie po rozpadu Sovětského svazu spolu s Abcházií jednostranně vyhlásily nezávislost na Gruzii a tu následně ubránily i v ozbrojeném konfliktu s Tbilisi. Žádná země světa však až dosud jejich nezávislost neuznala, dokonce ani Rusko, ačkoli hospodářsky oba sousedící regiony podporuje.Zdroj: www.novinky.cz, www.idnes.cz, www.ceskenoviny.cz, www.wikipedia.org, ruské portály