Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Na moskevském letišti vybuchla nálož

V pondělí 24. 1. 2011 v půl páté odpoledne místního času došlo v příletové hale moskevského letiště Domodědovo k výbuchu, při kterém zemřelo nejméně třicet pět lidí a více než 170 osob bylo zraněno, z toho zhruba čtyřicet osob vážně. Prezident Dmitrij Medvěděv vyjádřil pozůstalým soustrast a nařídil okamžité zpřísnění ostrahy dopravy a veřejných míst, především ostatních moskevských letišť, kam byla doprava po incidentu odkloněna. Na pomoc obětem atentátu přijely desítky sanitek i dvě speciální jednotky ruského ministerstva pro mimořádné situace.

Dmitrij Medveděv:
"Musí se prověřit dodržování zákonů, protože to, co se stalo, ukazuje, že ne všude je to v pořádku."
"Je nutné udělat všechno proto, aby ranění dostali nezbytnou lékařskou pomoc. Pozůstalým vyjadřuji svoji nejhlubší soustrast."

Protože byl výbuch situován do příletové haly, byli obětmi lidé čekající na přílet svých blízkých, a to převážně osoby ruské národnosti, ale i cizinci. Podle českého velvyslance v Moskvě nebyli mezi mrtvými ani zraněnými žádní Češi. Letadla mířící z České republiky do Moskvy přistávají na letišti Šeremeťjevo, na Domodědovo létají přímé linky pouze z Pardubic.

I když patří Domodědovo k nejstřeženějším letištím v zemi a dokonce bylo varováno před hrozícím teroristickým útokem, podařilo se sebevražednému atentátníkovi pronést sedmikilovou bombu do příletové haly a odpálit ji. Podle záznamů bezpečnostních kamer a výpovědí svědků mel být útočník kavkazského vzhledu a na letiště jej doprovázeli tři osoby, po kterých nyní policie usilovně pátrá.

Druhý den po výbuchu

Od úterního rána policisté spolu s příbuznými identifikují těla mrtvých obětí atentátu. V nemocnici zůstává 110 zraněných lidí, desítky z nich byly v noci operovány.

Prověřují se také informace očitých svědků, které hovoří o tom, že výbuch způsobila žena oblečená do černého pláště. Zároveň ale byla nalezena hlava údajného teroristy, mohlo se ale jednat o doprovodnou osobu zmíněné ženy. Expertízy se snaží prokázat, zda byla výbušnina připevněná na těle útočníka, nebo ležela na zemi.

Druhý den po výbuchu ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že za útok je zodpovědný především management letiště, že je zřejmé, že byly porušeny bezpečnostní předpisy, za což nese zodpovědnost společnost zajišťující bezpečí na letišti.

www.gazeta.ruwww.gazeta.ruVíce informací o letišti Domodědovo najdete na www.rusko-info.cz/clanek/moskevska-letiste.