Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Odpovědnost za příliš velkou moc

Ministr zahraničních věcí Francie Bernard Kušner prohlásil, že rozehnání demonstrací v Rusku, které proběhly tuto sobotu a při kterých byli zadrženi členové opozice vládnoucí moci, si zaslouží vysvětlení. Překvapilo ho násilí, s jakým byly demonstrace rozehnány. Šachový velmistr neohrožuje bezpečnost Ruska a Putinovy výsledky ve volbách se zdají být jasné, řekl Kušner ve francouzském rozhlase. „Všechno si to zaslouží vysvětlení, je to velmi špatné a není to přínosné pro image Ruska“, prohlásil ministr a dodal: „V zemi se uskuteční volby a opoziční strany se nacházejí v těžké situaci, to je pravda, ale nezapomínejme, odkud se vzalo Rusko“ – řekl Kušner. Diplomat připomněl, že „před 20lety se Rusko nacházelo v podmínkách skutečné diktatury, slabé ekonomiky, a lidé byli krajně nešťastní.“ Podle jeho slov není možné úplně změnit návyky lidí a všeobecné poměry pouze v průběhu jedné generace.

„Rusko chce zaujmout své místo v současné historii. K tomu je potřeba, aby se rozvíjelo, a ne vypadalo hrozivě“, zmínil ministr. Nazval současnou ruskou vládu „solidní“. „Toto je seriozní režim, kde slovo má svoji váhu, a prezident Putin nese odpovědnost za příliš velkou moc“, myslí si Kušner.

Smírčí soud zadržel na pět dní Garriho Kasparova, zatčeného v Moskvě při „Pochodu těch, kteří nesouhlasí“. Kasparov byl uznán vinným z narušení pořádku, organizace a uskutečnění mítinku a v neuposlechnutí příkazu člena milice. Organizátorům „Pochodu těch, kteří nesouhlasí“ prý bylo dovoleno uskutečnit setkání, ale nebyl schválen pochod.

Kandidát do parlamentu Ruské Federace Leonid Gozman sdělil, že minulou neděli při zadržení na pochodu v Petrohradě utržil zlomeninu ruky. „Když mě zadrželi, prostě jsme šli po chodníku, nevykřikovali jsme žádná hesla, nenesli jsme žádné plakáty, a když se objevila policie, nekladl jsem žádný odpor, ale buď od úderu obuškem nebo nějakým jiným způsobem, jsem utržil zlomeninu vřetenní kosti pravé ruky a mám ji nyní v sádře. Kromě toho mi v době zadržení potrhali oblečení.“ – řekl Gozman novinářům. Kandidát řekl, že na přezkoumání okolností incidentu v Sankt-Petěrburgu dohlíží jeho advokát.

Nikita Bělych ze Svazu pravicových sil řekl, že jeho strana má důkazy o zadržení lídrů SPS na proběhlém „Pochodu těch, kteří nesouhlasí“ v Sankt-Petěrburgu. „Existují oficiální dokumenty. Vypovídají o tom, že zadržený Bělych na Dvorcovém náměstí byl kvůli paragrafu „výtržnictví“ dopraven na oddělení náčelníka konvoje. Všechno máme, vše je zaprotokolováno.“ – oznámil Bělych na tiskové konferenci v Moskvě. Vyšetřovatel ale oznámil, že jelikož Bělych a druhý lídr SPS Boris Němcov byli propuštěni z oddělení policie hned po zadržení, a protokoly o přestupcích na jeho oddělení sestaveny nebyli, nelze událost nazvat zadržením. Avšak lídr SPS ukázal dokumenty, které jsou, podle jeho slov, kopiemi protokolů o zadržení.

Události v Moskvě i jinde

Na sobotní setkání v Moskvě, které svolalo hnutí Jiné Rusko pod názvem "Pochod těch, kteří nesouhlasí", dorazily až tři tisíce lidí. Na Prospektu akademika Sacharova desítky příznivců radikální a úředně zakázané Národně bolševické strany (NBP) překonaly policejní zátarasy ohraničující místo konání akce a vyrazily do centra. V tu chvíli zakročili policejní těžkooděnci, kteří zatkli řadu lidí. Úřady antiputinovské opozici umožnily pouze shromáždění, odmítly ale její žádost o pochod Moskvou. Demonstrací pod názvem "Pochod těch, kteří nesouhlasí" se uskutečnila již řada, cílem opozice je prosadit spravedlivé parlamentní volby, protože hlasování stanovené na 2. prosince označuje za pseudovolby vzhledem k tomu, že proputinští kandidáti jsou všeobecně v médiích preferováni, a proti jinak smýšlejícím zasahují státní orgány.

Současně v Moskvě demonstrovaly tisíce přívrženců prezidenta Vladimira Putina, který vystupuje jako volební lídr prokremelské strany Jednotné Rusko. Vzhledem k různým demonstracím byly v ulicích ruské metropole téměř čtyři tisíce policistů, zásah byl však hlášen jen proti opozici.

I v dalších ruských městech demonstrují přívrženci opozice. Spoustu účastníků shromáždění policie zadržela v Nižním Novgorodu, v Samaře k setkání ani nedošlo, protože se zatýkalo ještě před začátkem akce. Podle představitelů hnutí Jiné Rusko tam policie zabavila opoziční plakáty, transparenty a letáky připravené k volbám.

V Petrohradě se střetli odpůrci prezidenta Putina s policií v neděli. Potyčky skončily masovým zatýkáním, během kterého policie několik aktivistů zbila. Ke střetu došlo těsně před zahájením nepovoleného protivládního průvodu městem.