Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Ostankinská televizní věž v Moskvě

Celková výška televizní věže Ostankino (Останкинская телебашня) je 540 metů. Je to nejvyšší samostatně stojící stavba v Evropě. Prvních deset let své existence, až do výstavby CN Toweru v Torontu, byla i nejvyšší na celém světě. Co se týká technicko-funkčních možností věže, vybavenosti televizní technikou a zařízením, možnostmi regionálního využití a kapacity vnitřních prostorů vzhledem k výšce stavby nemá Ostankino na světě konkurenci. Její celková hmotnost je kolem 51 400 tun.

Spousta místa

Tato grandiózní stavba má 45 pater, desítky kruhových ochozů a balkónů.Celkový využitelný prostor místností ve spodní vnitřní části kónického tvaru věže, železobetonové konstrukce a výškových obestavění sloužících k rozmístění zařízení a k jiným účelům, skýtá více než 70 000 m2. Celkový užitný prostor samotných místností je vyšší než 15 000 m2.


Čtyři a půl roku práce, 32 let vysílání, a pak požár

Ostankino se vypíná k nebi v severní části Moskvy. Její výstavba započala v roce 1963 a byla dokončena o 54 měsíců později, tj. v roce 1968. Až do 27. srpna 2000 odtud vysílaly všechny moskevské televizní stanice do vzdálenosti 120 km.

Toho dne ale Ostankino zachvátil rozsáhlý požár, který vznikl 98 m nad vyhlídkovou plošinou po výbuchu vyvolaném zkratem. Požár nepřežili tři lidé. Celá věž musela být evakuována, což se podařilo během 90 minut. Po požáru věže mělo18 milionů obyvatel Moskvy a jejího okolí tři dny problémy s příjmem televizního signálu.


Vzhůru nahoru!

Koncem loňského roku byla věž po rekonstrukci opět zprovozněna a pokud se chystáte do Moskvy, rozhodně si nenechte si její návštěvu ujít a prohlédněte si ruské hlavní město z ptačí perspektivy. Nebojte se, že budete muset šlapat po schodech, věž má celkem sedm výtahů, z nichž čtyři jsou vysokorychlostní a slouží pro návštěvníky. Na vyhlídkovou plošinu věže ve výšce 337 metrů se moderní kabiny dostanou za necelých 50 vteřin.

Kam na oběd?

Doufejme, že budeme moci brzy navštívit i znovuotevřenou restauraci „Sedmé nebe“. Její podoba se asi nejspíše změní. Firma Kristall Gross, která bude restauraci provozovat, ji chce rozdělit do tří částí, z nichž každá bude v jiném patře ve výšce kolem 330 m nad zemí. Nejvýš prý bude umístěno zařízení rychlého občerstvení "Výška", kde by mělo být možné se najíst v přepočtu asi za 150 Kč. O patro níž má vzniknout restaurace "Ruský briliant", která už bude o něco dražší, a nejluxusnější bude "Jupiter", kde návštěvník za oběd zaplatí v přepočtu přibližně 3700 korun. Tato restaurace bude mít i VIP salonek. Všechny restaurace budou otočné a tak si budete moci během oběda prohlédnout okolí Moskvy na všech světových stranách, aniž byste udělali jediný krok.


Zábava nebo hazard se životem?

Od těch dob, co věž našla své místo na Zemi, se stala nejen cílem lidského obdivu, ale i metou, kterou je nutné zdolat. Tak jako zdatní horolezci pokořují pětitisícovky, příznivci adrenalinových sportů, kteří se vrhají střemhlav z několikasetmetrové výšky mrakodrapů, přijíždějí do Moskvy z celého světa jen proto, aby skočily s padákem z této výškové věže. Naštěstí je skok z Ostankina daleko bezpečnější, než výšlap na vrcholky Himalájí. Je tedy pravděpodobné, že rejstřík těch, kterým se nepovedlo pokořit jednu z nejvyšších budov na světě, v budoucnu nikterak nevzroste.


Ostankino si „zahrálo“ i ve filmu

„Denní hlídka“, „Noční hlídka“ i další pokračování „Šerá hlídka“ Sergeje Lukjaněnka a Vladimira Vasiljeva jsou knihy, které se téměř okamžitě staly moderní kultovní klasikou nejen pro ruské mladé čtenáře, fanoušky fantasy a internetové uživatele. Příběh o souboji nadpřirozených sil se odehrává v rušných ulicích současné Moskvy.

Bekmambetov, tvůrce filmové podoby románu, natočil 80% Denní hlídky a celou Noční hlídku během 90 dní na přelomu let 2002 a 2003. Produkce natáčela na více než 200 skutečných moskevských lokacích včetně světoznámého Rudého náměstí a jedinečného moskevského metra. Většina akce se ale točí právě okolo komunikační věže Ostankino.

„Převážná část původního románu se odehrává v blízkosti věže Ostankino, proto pro nás bylo hodně důležité tam natáčet,“ vysvětluje režisér. „V Rusku je Ostankino velmi mystické jméno. To slovo znamená ‚zbytky‘ a existuje spousta mysticky působících teorií, proč Sergej umístil děj zrovna tam. Ale existuje i jedno praktické vysvětlení. Nepochází z Moskvy, ale z Kazachstánu, a Ostankino pro něj bylo místo, které vždycky znal, byl to vždycky jeho hlavní orientační bod.“


Oficiální stránky TV věže Ostankino:
http://www.tvtower.ru/