Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Petrohradské zvedací mosty a bílé noci

Zvedací most v Sankt-PetěrburguZvedací most v Sankt-Petěrburgu

Místní zvláštností Petrohradu, města proslulého malebnými kanály a úchvatnou architekturou, jsou zvedací mosty, k nimž se v červnu a červenci přidají ještě tzv. „bílé noci“.

Zvedací mosty (разводные мосты)

Od dubna do září je jednou z největších atrakcí Sankt-Petěrburgu zvedání třinácti petrohradských mostů zejména na Malé a Velké Něvě. Na většině mostů se otevírají obě ramena, na některých, jako např. na Troickém mostě, jen jedno. Mosty se otevírají proto, aby mohly městem proplout vysoké lodě, plující po řece Něvě z Finského zálivu do Ladošského jezera a dále po velkých ruských řekách až do Moskvy.

Mosty se otevírají v přesném pořadí. Prvními jsou v 1:40 Most lejtnanta Šmidta a Dvorcový (Palácový) most. Jejich otevírání můžete sledovat z Vasiljevského ostrova, který je ale nutné ihned po otevření těchto dvou mostů opustit, protože se začnou otevírat mosty i na jeho druhé straně, a tak se lehce stane, že zůstanete uvězněni na ostrově až do doby, kdy se mosty začnou zase zavírat. Ve 2:10 se jako poslední otevře Birževoj most. Tři mosty se uzavřou krátce po třetí hodině, ostatní zůstanou rozevřeny až do čtyř hodin ráno, kdy se všechny opět uzavřou. V době od půl druhé téměř do pěti hodin ráno je tak prakticky není možné dostat se na druhý břeh řeky Něvy. Řeka patří v tuto dobu především lodím.

Otevírání mostů lze dobře sledovat také z Dvorcového nábřeží poblíž Zimního paláce. Srocují se zde nadšené skupinky nejen turistů, kteří se nadšeně fotografují se zvednutými mosty v pozadí.

Bíle noci (белые ночи)

V červnu a červenci je atmosféra zvedání petrohradských mostů několikanásobně umocněna obdobím takzvaných bílých nocí. Je to zvláštní přírodní jev, kdy na severu bývá dlouho světlo. Den trvá téměř nepřetržitě, ještě před půlnocí je světlo a pak se začne stmívat. Jen na pár hodin se mírně zešeří a obloha se zbarví do roztodivných barev, ale ve tři hodiny ráno už se zase rozednívá. Nejdelší den je 21. června, kdy denní doba trvá 18 hodin a 53 minut.

Především za bílých nocí vyplouvá po vodě nespočet parníků přeplněných turisty, kteří si nenechají ujít neopakovatelný pohled na kouzelné město z vodní hladiny řeky. Také ulice a především Něvský prospekt je plný jak turistů, tak obyvatel Sankt-Petěrburgu. I když Petrohrad dobře znají, přesto za bílých nocí chodí své město obdivovat, neboť při této atmosféře jeho krása vynikne dokonce lépe než ve dne. Hojně využívají k posezení jeho pouliční kavárny a restaurace.

***

Náš tip: Pokud nemáte možnost prožít bíle noci na vlastní kůži, pokuste se poznat jejich atmosféru alespoň prostřednictvím literatury. Romantiku bílých nocí vykresliv ve své novele Dostojevskij (F.M.Dostojevskij: Bílé noci (Белые ночи). Svou novelu rozdělil do pěti kapitol - 4 noci a ráno. Hrdiny příběhu jsou dva snílci, kteří se po čtyři bílé severské noci setkávají na petrohradském nábřeží: sedmnáctiletá Nastěnka, čekající po roce na návrat svého milého, a šestadvacetiletý mladík, vypravěč příběhu, jehož život se až do osudného setkání s dívkou dalece míjí s realitou.