Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 1 host.

Přihlášení

Post zpravodaje ČT v Ruské federaci končí

Generální ředitel České televize Jiří Janeček rozhodl o zrušení prestižního postu zpravodaje v Ruské federaci. Důvodem je fakt, že se i přes veškerou snahu nepodařilo získat pro současného zpravodaje Josefa Pazderku pracovní vízum, které k pobytu v Rusku nezbytně potřebuje.

Ruské úřady se rozhodly, že mu stávající pracovní vízum již neprodlouží. Josef Pazderka proto musí opustit Rusko do konce března. Ruská strana podala důvodnění, že jde o odvetné opatření za loňské vyhoštění zpravodaje ruského listu Parlamentskaja Gazeta z Česka. Generální ředitel ČT Jiří Janeček vyjádřil lítost nad tím, že ruské úřady brání svobodnému informování o tak mediálně atraktivní zemi, jakou je Rusko.

Josef Pazderka

Josef Pazderka je moskevským zpravodajem České televize. V roce 2000 a 2001 pracoval v Čečensku jako humanitární pracovník. Otázce Čečenska a dalších neklidných oblastí na Kavkaze se věnoval i jako reportér.

Před čtyřmi lety

Nejde o první takový případ. V roce 2006 nebyla poskytnuta možnost pracovat v Ruské federaci zpravodaji Janu Moláčkovi, kterého v té době Josef Pazderka nahradil. Tehdy šlo o odvetu ruských úřadů za vypovězení zpravodaje ruské agentury RIA Novosti Leonida Sviridova z České republiky.

zdroj: ČT, ČT24, ČTK

Přečtěte si:
Česká televize neví, proč Rusko vyhostilo jejího reportéra (autor Štěpán Kotrba)