Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Protiraketový štít v Evropě umíme prolomit, řekl ruský generál

"Raketové komplexy, které v současnosti vznikají a vstupují do bojové služby, tedy stacionární i mobilní rakety Topol-M, jsou zbraní umožňující řešení úkolu překonání prostředků protiraketové obrany, a to i těch teprve plánovaných," citovala velitele raketových vojsk strategického určení Nikolaje Solovcova ruská agentura RIA Novosti.

Během konference generál upřesnil, že "Rusko již disponuje zbraněmi, které mohou prolomit jakýkoliv moderní protiraketový štít". Jedná se prý právě o rakety Topol-M. Moskva podle něj přijímá adekvátní kroky k tomu, aby americký radar v České republice a silo s antiraketami v Polsku nedevalvovaly hodnotu ruských strategických zbraní.

Obnova výroby raket středního a krátkého doletu a bezpečnost Ruska

Podle agentury Interfax generál Solovcov také uvedl, že Rusko může v případě nutnosti ve velmi krátké době obnovit výrobu raket středního a krátkého doletu: "Jestli padne politické rozhodnutí o zahájení výroby této třídy raket, Rusko je rychle postaví. Máme na to vše potřebné."

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno vyzval USA, aby se obě země společně pokusily rozšířit svou dvoustrannou smlouvu z roku 1987 o likvidaci těchto raket i na další země. Jinak prý bude pro Rusko obtížné zůstat v jejím rámci. Solocov připomenul, že je Rusko smlouvou stále vázáno, upřesnil však: "Pokud se bavíme o jakékoliv třídě raket, je nutno si položit otázku, jestli jsou potřebné pro bezpečnost Ruska."

Nové raketové komplexy

Solovcova slova přišla den poté, co ruský ministr obrany Anatolij Serďukov prohlásil, že Moskvu neuspokojují poslední americké návrhy ruských inspekcí v zařízeních plánovaných v České republice a Polsku. Hlavní výhodou střel Topol-M při překonávání protiraketové obrany je podle ruských údajů především velká rychlost a možnost instalace vícenásobných bojových hlavic. Podle Solovcova však tyto rakety nejsou jediným ruským "trumfem". Americký postup prý ruskou stranu donutil k vývoji zcela nových, efektivních prostředků překonávání libovolné protiraketové obrany.

"Nové raketové komplexy budou vybavovány nejmodernějšími prostředky překonávání obrany, a to není třeba nijak skrývat," uvedl generál a dodal, že už letos v květnu byl na kosmodromu Pleseck uskutečněn test nové balistické mezikontinentální střely RS-24 s vícenásobnou hlavicí.