Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Putin se "loučil" na tiskové konferenci

Vladimír Putin coby prezident Ruska má za sebou poslední tiskovou konferenci. Konference trvala necelých pět hodin a pro novináře byla neobvykle komfortní. Místo dlouhých front na ulicích si dopřávali pohodlí Kruhového sálu Kremlu a samotná konference se obešla i bez zabavování mobilních telefonů, organizátoři pouze poprosili o jejich vypnutí.

Představitelé hromadných sdělovacích prostředků se tradičně snažili upoutat Putinovu pozornost nebo jeho tiskového mluvčího všemi možnými způsoby. Novináři pilně vyráběly plakáty s názvy míst, odkud přijeli, s motivy, jichž se týkali jejich otázky, a také si navzájem dávali interview. Na počest svátku Svatého Valentina nešetřili srdíčky a jedna z novinářek Putinovi dokonce osobně předala „valentinku“.

Jsem spokojen

Putin na konferenci stručně shrnul výsledky své práce a dal novinářům na vědomí, že je připraven i nadále pracovat pro dobro vlasti, i když jiným způsobem než dosud. Poté přešel k otázkám. Při odpovědích na první dotazy kladně ohodnotil svoji práci slovy: „Nevidím žádné vážné neúspěchy, všech vytyčených cílů bylo dosaženo, zadání byla splněna.“, hrdě oznámil Putin.

„Jsem přesvědčen o tom, a nestydím se před občany, kteří pro mě dvakrát hlasovali a zvolili mě prezidentem Ruské Federace, že jsem celých osm let pracoval jako otrok na galejích, od rána do noci, a dělal jsem to s plným vypětím sil.“, prohlásil Putin. Ubezpečil novináře, že osm let ve vedení státu bylo dostačujících a že ve své práci pro dobro vlasti může pokračovat v jiné funkci. Řekl, že neměl pokušení zůstat ve funkci prezidenta ještě třetí funkční období.

Novináři se mimo jiné Putina ptali na strategie rozvoje Rusko do roku 2020, které před týdnem osobně zveřejnil na rozšířeném zasedání Státní rady (Госсовета). „Zformuloval jsem úkoly do roku 2020, mám možnost se přímo zúčastnit jejich realizace“, řekl Putin. V souvislosti s tímto tématem se ještě jednou zmínil o funkci premiéra. „Ve funkci předsedy vlády budu pracovat s tou samou oddaností, jako jsem pracoval ve funkci prezidenta. Jestli sám uvidím, že jsem dosáhl cílů, které jsem sám zformuloval, pokud uvidím, že na tomto místě realizuji své cíle, budu pracovat, dokud to bude možné.“, prohlásil Putin.

Kdo na moje místo?

O Medveděvovi, který se podle všech prognóz stane po Punovi prezidentem a jeho budoucím šéfem, mluvila současná hlava státu pouze kladně. Přestože se ho kampaň k volbě prezidenta již netýká, Putin ji okomentoval. Kladně se zmínil o všech čtyřech kandidátech na prezidenta, i když samozřejmě velkou pozornost věnoval právě Medveděvovi. Putin, který se s ním zná už více než 17 let, jej považuje za žádného, čestného, moderního politika, který zvládne povinnosti spojené s funkcí hlavy státu. „A kromě toho, já mu důvěřuji“, pronesl prezident svůj hlavní argument.

Putin považuje i soupeře Medveděva za důstojné politiky. Andreje Bogdanova (lídra Demokratické strany Ruska) nazval progresivním kandidátem a hlavního komunistu Gennadije Zjuganova a představitele Liberálně demokratické strany Ruska Vladimira Žirinovského seriózními lidmi a důtojnými protikandidáty. Putin zdůraznil, že hlavní jejich kvality spočívají v tom, že jsou všichni patrioti.

Rusko a svět

Celé kampani týkající se prezidentských voleb vytkl jen účast mezinárodních pozorovatelů. Ve svých slovech zmínil, že se mu nelíbí ultimáta a nátlaky, která jsou na Rusko kladeny. Nutno říci, že ani jeho postoj k zahraničním novinářům nebyl příliš vřelý, především k těm, které zajímala vnitřní politika Ruska a přitom neznali fakta o zemi. Putin za největší problémy v Rusku označil korupci a vysokou inflaci, část konference věnoval také sociální politice.

Hojně se vyjadřoval i k zahraniční politice, především k situaci v Kosovu a rozmístění protiraketových základen v Evropě. V souvislosti s touto problematikou dal Putin všem přítomným otázku, zda se někdo ptal přímo Čechů nebo Poláků, zda chtějí mít na svém území protiraketové základny.

Na závěr se Putin s novináři, po společné osmileté práci, rozloučil. „Bylo mi příjemné se s vámi setkávat na takovýchto tiskových konferencích, abyste mohli informovat společnost na všech kontinentech o tom, co se skutečně v zemi děje a jak se řeší zadané úkoly.“, uzavřel svoji řeč.

Putin v číslech: Sedmá a poslední velká tisková konference Vladimíra Putina ve funkci prezidenta Ruska trvala 4 hodiny 41 minut a 30 sekund, a překonala tak o 1 hodinu a 9 minut rekordní čas nejdelší tiskové konference hlavy státu v historii.