Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Ruská expedice dosáhla dna oceánu pod severním pólem

Ruská arktická expedice Arktika 2007 dosáhla 2. srpna jako první na světě mořského dna Severního ledového oceánu pod severním pólem. Podle agentury Itar-tass dosedla miniponorka na dno v hloubce 4261 metrů v 10:08 středoevropského letního času.

"Mir 1 zdárně dosedl ve 12:08 moskevského času," uvedl šéf ruských polárníků a člen posádky Artur Čilingarov. Vyložila tam zhruba metr vysoký památník ve tvaru ruské vlajky vyrobený z titanové slitiny, která nepodléhá korozi. Druhá miniponorka dosedla o necelou půlhodinu později v hloubce 4302 metrů.

Miniponorka Mir1 nakonec strávila pod vodou osm hodin a čtyřicet minut. Poté byla vytažena na palubu lodě ruských vědců. "Posledních čtyřicet minut Mir1 driftoval pod ledem v hloubce 15 metrů. Mezi tím pro něj bylo připravováno místo, kde má vyplout na hladinu," uvedl viceprezident asociace polárníků Vladimír Strugackij. Loď Akademik Fjodorov, které prorážel cestu atomový ledoborec, přivezla obě miniponorky na severní pól už ve středu 1. srpna.

Spory o nerostné bohatství

Mimo vědeckých cílů spojených s průzkumem geologického složení dna a živočichů, kteří zde žijí, má expedice ještě další cíl. Rusové se snaží dokázat, že zdejší podmořské prahy nesoucí jména Mendělejeva a Lomonosova jsou spojeny s územím Ruska. Během výpravy chtěli Rusové určit, kde leží hranice kontinentálního šelfu, a zároveň tak dokázat, že území na pólu je pevně spojeno s teritoriem jejich státu. Pokud by se jim to podařilo, získali by argument ve sporu o obrovské nerostné bohatství, které se v oblasti patrně nachází a na které si kromě Ruska dělají nároky i další arktické státy, tedy Spojené státy, Kanada, Norsko a Dánsko, jež má pod svou svrchovaností Grónsko.

V současnosti je podle ruského odhadu v mořích Severního ledového oceánu 62,5 trilionu krychlových metrů zemního plynu a devět miliard tun ropy.

Návrat do Moskvy

Členové ruské expedice se po přistání na letišti Vnukovo v Moskvě ohradili proti kritickým hlasům ze zahraničí. To ruské expedici vyčítalo, že jí šlo především o potvrzení ruských nároků na bohaté zásoby surovin, jež zatím leží nedotčené na dně Severního ledového oceánu. Například kanadský ministr zahraničí Peter Mackay řekl, že se Rusko chová jako dobyvatel z patnáctého století, když si myslí, že na jakékoli území stačí umístit vlajku a prohlásit "tohle je naše".

"Jsme šťastní, že jsme umístili ruskou vlajku na dno oceánu, kde před námi ještě nikdo nikdy nebyl, a je mi úplně jedno, co si o tom myslí lidé ze zahraničí," pronesl vedoucí výpravy, polárník a místopředseda dolní komory ruského parlamentu Artur Čilingarov a dodal: "Arktida vždycky byla ruská a ruská zůstane".

Prezident Vladimir Putin zaslal polárníkům na uvítanou děkovný telegram. Chválí je v něm za "přínos vědě" a, trochu paradoxně, "za posílení mezinárodní spolupráce".