Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Rusko chce vybudovat stálou středomořskou flotilu

Rusko by chtělo být trvale přítomno svou flotilou válečných lodí ve Středozemním moři. Prohlásil to při návštěvě černomořské námořní základny Sevastopol admirál Vladimir Masorin, který velí ruskému vojenskému loďstvu. Podobné ambice mělo v minulosti i sovětské námořnictvo.

"Středomoří je pro černomořskou flotilu strategicky velice důležité," uvedl admirál. "Navrhuji, aby ruské námořnictvo zde obnovilo svou trvalou přítomnost," dodal s upřesněním, že na úkolu by se měla podílet i baltská a severní flotila.

Agentura Reuters dává admirálovy výroky do souvislosti s rostoucí neústupností prezidenta Vladimira Putina i rostoucími vojenskými výdaji Ruska; obé je živeno příjmy z prodeje ropy.

Současně se ruská diplomacie snaží rozšířit vliv Moskvy zejména na Blízký východ. Nyní by diplomaty měla podpořit i ruská flotila, která by sdílela vody Středomoří s americkou 6. flotilou, opírající se o základny v Itálii.

Za studené války se sovětská přítomnost ve Středomoří opírala o syrský přístav Tartús, připomněl analytik Pavel Felgenhauer, podle něhož by se přístav opět mohl stát ruskou základnou. "Je dávným snem našich admirálů obnovit sílu našeho námořnictva na úroveň, jakou jsme mívali za Sovětského svazu," poznamenal.

Nová ruská linie vytváří napětí a vede některé západní politiky ke srovnáním s dobami studené války. Masorin nicméně neupřesnil, o jaké základny by se ruské lodě ve Středomoří měly opírat, a mluvčí flotily se zdržel vyjádření.

Podle analytiků se ruské námořnictvo teprve vzpamatovává z hubených 90.
let, kdy bylo hluboce podfinancováno. Mnoho námořníků tehdy dalo sbohem flotile, pronásledované nehodami.

"Stále držíme námořní základnu v Sýrii, ale bývá prázdná, protože po rozpadu Sovětského svazu bylo úderné seskupení plavidel staženo," uvedl Felgenhauer.

Rusko má podle něj nyní tak málo lodí, že se nezdá pravděpodobná snaha zvrátit strategickou rovnováhu ve Středomoří. Ruské lodě sice několikrát vypluly do Středomoří, ale podle analytika není ruská flotila s to zde udržovat trvale nějakou významnější sílu.

Případné obnovení ruské základny v Sýrii by nejspíš rozzlobilo Izrael, který už kritizuje Moskvu za dodávky zbraní Damašku.

Podle ruského listu Kommersant ruské námořnictvo už loni bagrovalo přístav Tartús v rámci příprav na přemístění flotily. Ale podle deníku se prý syrská základna používala jen jako karta ve vyjednávání s Ukrajinou o pronájem Sevastopolu.