Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Ruský vlak vykolejil kvůli výbuchu bomby

Vlak Něvskij Express mířící z Moskvy do Petrohradu vykolejil v pondělí večer v blízkosti města Novgorod. Zraněno bylo nejméně 60 lidí, 38 z nich bylo hospitalizováno, stav tří z nich je vážný. Ve vlaku bylo kolem 250 cestujících, včetně 20 členů železničního personálu. Mimo trať jsou skoro všechny vagony i lokomotiva. Některé vagony se převrátily na bok. Silně poškozeno je asi osm set metrů trati.

Podle jednoho ze svědků vykolejení vlaku předcházely dvě exploze. Vlak vykolejil těsně poté, co přejel most přes silnici. Po výbuchu zůstala pod kolejištěm asi dvoumetrová díra. "Příčinou vykolejení bylo porušení kolejí v důsledku výbuchu improvizované nálože," řekla mluvčí ruských železnic Natalija Akafijeva.

"Slyšeli jsme dva výbuchy, pak začal vlak náhle brzdit. Vlak se otřásl a vypukla panika," popsal nehodu jeden z průvodčích vlaku. "Rozbíjeli jsme sklo a pomáhali cestujícím ven. Největší škody byly v jídelním voze, tam bylo také nejvíc zraněných," dodal.

"Bylo to příšerné. Lidé byli odhozeni na jednu stranu a všude byla cítit spálenina," popsala televizi Vesti-24 okamžiky po výbuchu cestující Viktoria Kovbasová. "Byla to exploze, opravdová exploze, jídelní vůz se sroloval jako harmonika," dodala.

Teroristický útok

Ruská prokuratura vyšetřuje případ jako teroristický útok. "Kriminální vyšetřování bylo zahájeno podle paragrafu 205, článku 3, což je terorismus," řekl hlavní prokurátor ruské severozápadní oblasti Sergej Bedničenko.

Zatím se neví, kdo by mohl za bombovým útokem stát. Nejvíce se spekuluje o skupinách napojených na čečenské radikály. Ty už v minulosti podnikly různé teroristické útoky, už víc než rok ale neútočily mimo oblast jižního Ruska.

Železniční trať mezi Moskvou a Petrohradem patří k nejfrekventovanějším v Rusku a je oblíbená především u zahraničních turistů. Podle ruských tiskových agentur byla trať prozatím uzavřena, vlaky budou jezdit po objízdných trasách.