Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 1 host.

Přihlášení

Vojenská přehlídka k 65. výročí Velkého Vítězství

Jako každý rok i letos se oslavovalo výročí konce druhé světové války. Rusko i tentokrát vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě. 65. výročí vítězství v tzv. Velké vlastenecké válce bylo ale oproti letům minulým výjimečné.

Celý záznam z oslav na Rudém náměstí v ruském originále ZDE

Přehlídka, která se konala 9. května 2010 v hlavním městě Ruské federace, byla co do počtu účastníků i vojenské techniky nejbohatší v historii. Z tribuny na Rudém náměstí ji sledovali státní představitelé a členové vlád téměř třiceti zemí. Prezident Dmitrij Medveděv přivítal veterány. Podle jeho slov jsou to právě oni, jež zachránili nejen svoji vlast, ale také pilíře světové civilizace.

Účast zahraničí

Po Rudém náměstí pochodovalo více než 11 tisíc vojáků. Nejdříve nesli prapor vítězství, který byl v květnu 1945 vztyčen nad říšským Reichstagem v Berlíně, potom standardy Velké vlastenecké války. Představila se dobová válečná pěchota, letectvo a námořnictvo.
Poprvé se tradiční přehlídky na Rudém náměstí zúčastnili vojáci a důstojníci zemí SNS (Svaz nezávislých států, СНГ). Poté se postupně představili oddíly protihitlerovské koalice – britští gardisté, představitelé amerických jednotek, které se zúčastnili otevření druhé fronty, a Francouzi legendárního leteckého útvaru z Normandie.

Dále se na náměstí objevila početná eskorta ruského prezidentského pluku a výčet všech složek armády: desátníci, námořní pěchota, letectvo a kursisté vojenských akademií a univerzit.

Technickou část přehlídky uvedl symbol války - tanky T-34. Nato se objevila řada současné vojenské techniky. Na náměstí vyjely obrněné, průzkumné a strážní vozy, pojízdné odpalovací rampy raket Iskander a balistických raket Topol-M.

Vrcholem celé akce se staly vzdušné přelety. Po skupině bojových vrtulníků se na nebi nad Moskvou objevily stíhačky vytvářející formace ve tvaru čísel 65. Za nimi následovala transportní vojenská letadla, útočné a strategické bombardéry.

Na samém konci přehlídky stíhačky vypustily na oblohu nad Rudým náměstím všechny barvy ruské vlajky.

Převzato a přeloženo z ruského originálu: http://www.1tv.ru/prj/9may/vypusk/4230