Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

car

Toto je výpis všech článků, které mají jako klíčové slovo uveden výraz 'car'. Pokud obsah článků neodpovídá vašemu očekávání, můžete se podívat na další klíčová slova nebo zkusit vyhledávání.
Poslední ruský car Mikuláš II.

Poslední ruský car Mikuláš II.

17. července roku 1918 byl v Jekatěrinburgu bolševiky popraven poslední ruský car Mikuláš II. z rodu Romanovců i s celou svou rodinou. Tato tragická událost byla součástí historické přeměny Ruského impéria, jejíž nejvýraznějším okamžikem byla Velká říjnová socialistická revoluce – ozbrojený převrat provedený 7. listopadu 1917 (25. října podle juliánského kalendáře). Už po únorové revoluci 1917 byli car i jeho rodina deportováni do vyhnanství na Sibiř, domácí vězení trávili v Tobolsku a později v Jekateřinburgu, kde byli zastřeleni.

Moskva

Moskva

Moskva, (Москва) je hlavním městem Ruska, má asi 10 450 000 obyvatel, žijících na ploše o rozloze 1 085 km². Je jedním z největších měst v Evropě, spolu s Paříží či Londýnem. Je politickým, hospodářským a kulturním centrem země s asi 60 univerzitami a množstvím dalších vysokých škol, kostelů, divadel, muzeí a galerií. Sídlí zde všechna ministerstva a státní úřady, též také i významné firmy. Je také sídlem patriarchy ruské pravoslavné církve. Historické centrum je staré stovky let, v jeho středu se rozkládá trojúhelníkový Kreml, prohlášený spolu s Rudým náměstím v roce 1990 za světové kulturní dědictví UNESCO.