Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

klasická literatura

Toto je výpis všech článků, které mají jako klíčové slovo uveden výraz 'klasická literatura'. Pokud obsah článků neodpovídá vašemu očekávání, můžete se podívat na další klíčová slova nebo zkusit vyhledávání.
A. S. Puškin: Dopis Taťány Oněginovi ("Evžen Oněgin")

A. S. Puškin: Dopis Taťány Oněginovi ("Evžen Oněgin")

Snad nejslavnější Puškinovo dílo je "Evžen Oněgin", román ve verších. E. Oněgin přijíždní na vekovské sídlo, kde se seznámí s ušlechtilou Taťánou, která se do něho zamiluje. Oněgin ale její lásku neopětuje, naopak se dvoří zadané Olze. Přítel Lenský vyzve Oněgina kvůli Olze na souboj. Je v něm ale zabit a Oněgin po této tragédii odjíždí. Po letech se vrací a zjišťuje, že Taťána je vdaná za staršího generála. Teprve teď se do ní zamiluje a vyzná se jí ze svých citů. Ona, ačkoliv nezapomněla na svoji lásku k němu, je nucena ho odmítnou, protože její místo je teď po boku manžela. Oněgin se s touto situací nedokáže vyrovnat.

A. S. Puškin: "K moři"

A. S. Puškin: "K moři"

Puškinova báseň "K moři" patří k vynikajícím lyrickým básním a řadí se k tvorbě období vrcholného romantismu. Byla napsána v roce 1824 a vznikla v době Puškinova tzv. "jižního vyhnanství". Jestli umíte azbuku, neváhejte a přečtěte si ji. Když nebudete rozumět všem slovům, představte si, že stojíte na břehu oceánu a zaposlouchejte se do rytmického šumění vln lámajících se o skály.

Alexander Sergejevič Puškin - nevšední tvorba, život i smrt

Alexander Sergejevič Puškin - nevšední tvorba, život i smrt

Alexandr Sergejevič Puškin se narodil 6. června 1799 a zemřel 10. února 1837. Za svojí celoživotní tvorbu se stal uznávaným ruským romantikem a největším ruským básníkem všech dob. Jeho kombinace vyprávění příběhů s nádechem drama, romance a satiry se stala vzorem pro mnohé pozdější ruské spisovatele a silně ovlivnila jejich práci. Puškin dosáhl velkého věhlasu, je považován za jednoho z nejlepších světových spisovatelů.