Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Evropa

Chrám Vasilije Blaženého v Moskvě

Chrám Vasilije Blaženého v Moskvě

Chrám Vasilije Blaženého, dominantu Rudého náměstí, nelze při návštěvě Moskvy přehlédnout. Stojí na jihovýchodní straně centrálního moskevského náměstí už více než 450 let a stále oslňuje kolemjdoucí svou osobitou architekturou a barevnými kopulemi. Chrám dal postavit Ivan Hrozný jako výraz své pýchy a sebevědomí samoděržavného vládce i byzantské zbožnosti.

Ruské podnebí

Ruské podnebí

Jaké je v Rusku počasí? Různé. Jedině tak lze stručně a pravdivě odpovědět. Ruská federace je rozlehlá země, ležící na evropském a asijském kontinentu, rozsáhlých rozměrů sahajících přes několik klimatických pásem od západu na východ a od severu na jih, s různorodým přírodním reliéfem. Především tyto faktory významnou měrou ovlivňují počasí a teploty na jejím území. Právě drsné klimatické podmínky způsobily, že většina ruského území, zejména pak asijská část, je pro člověka velice nehostinná. Významnou část rozlohy pokrývá trvale zmrzlá půda a celou polovinu ruského území pokrývají lesy.

Adygejská republika

Adygejská republika

Adygejsko leží v jihovýchodní části evropského Ruska. Patří mezi tzv. slabé regiony Ruska, ale má velmi rozmanitou krajinu: najdete tu překrásné hory, hluboké lesy, zajímavé jeskyně a celkem 85 řek, leží zde nejseverněji položené plantáže čaje na světě. Tato malá republika, počtem obyvatel velká jako Brno s administrativním centrem Majkop, vyváží své produkty do téměř dvaceti zemí po celém světě. Každý rok navštíví tuto zemi zhruba 20 000 turistů.

Jak se změnil a mění čas v Rusku

Jak se změnil a mění čas v Rusku

Rusko má dnes devět časových pásem, což je největší počet na jeden stát na celém světě. Dříve jich však mělo ještě víc, a sice jedenáct. Z důvodu ekonomické prospěšnosti ale začaly zaznívat návrhy na snížení množství časových pásem. Nejde o nijak převratnou novinku, v minulosti si tím prošla např. Čína nebo Spojené Státy. Bude tento trend dále pokračovat? Je devět konečný počet, nebo se Rusko dále "zmenší", a stane se podle slov vědců "kompaktnější"?

Teroristické útoky v moskevském metru

Teroristické útoky v moskevském metru

V pondělí 29. března 2010 kolem osmé hodiny ranní byly v moskevském metru spáchány dva sebevražedné atentáty. Ve vlaku ve stanici Lubjanka se odpálila sebevražedná atentátnice a zabila 25 lidí. Po čtyřiceti minutách zazněl na téže trase, ve stanici metra Park kultury, další výbuch. Ten si vyžádal 14 obětí. Zraněných je více než sedmdesát.

Federální okruhy a Ekonomické rajóny Ruska

Federální okruhy a Ekonomické rajóny Ruska

Po rozpadu Sovětského svazu lidé stáli před rozhodnutím, jak by měl nový stát vypadat. Situace byla složitá a nepřehledná, v některých oblastech je tomu tak dodnes. V Ruské federaci stále existuje přes osmdesát subjektů. Pro lepší porozumění situace v Rusku, a proč došlo k vytvoření federálních okruhů a ekonomických rajónů, je potřeba napsat pár slov z historie.

Administrativní členění Ruské federace

Administrativní členění Ruské federace

V následujících měsících se na našich webových stránkách budou pravidelně objevovat články o jednotlivých republikách Ruské federace. Dnes se dozvíte, jak Rusko v rámci celé federace funguje ze správního hlediska. Dle ústavy schválené referendem z roku 1993, tvoří ruskou federaci 83 rovnoprávných subjektů.

Na trati mezi Moskvou a Petrohradem

Na trati mezi Moskvou a Petrohradem

V pátek 20. prosince 2009 v půl desáté večer havaroval na rychlíkové trase mezi Moskvou a Petrohradem Něvský express. Neštěstím, při kterém zahynulo nejméně 26 lidí a desítky osob byly zraněny, způsobil výbuch bomby, vyšetřovatelé našli na místě tragédie zbytky trhaviny.

Moskevská letiště

Moskevská letiště

Moskva je mimo jiné významná dopravní křižovatka. Najdete v ní průsečík 11 železničních tratí a 13 silnic, 3 říční přístavy a 5 letišť (Šeremetjevo, Domodědovo, Vnukovo, Bykovo, Ostafjevo). Pro dopravu v rámci města a jeho okolí je nejvýznamnější podzemní dráha, která je v provozu od roku 1935 a je dnes 210 km dlouhá. Průplavy je Moskva spojena s mořem Kaspickým, Azovským, Černým, Bílým a Baltským.

Společenství nezávislých států (SNS)

Společenství nezávislých států (SNS)

Společenství nezávislých států (Содружество Независимых Государств) je organizace zahrnující 9 z 15 bývalých svazových republik Sovětského svazu. Sídlem Společenství nezávislých států je běloruský Minsk. Význam organizace je spíše symbolický ve smyslu návaznosti na SSSR. Působnost SNS se omezuje víceméně na koordinaci společných obchodních, finančních, legislativních a bezpečnostních otázek.