Anketa

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Přihlášení

Kultura

Poslední ruský car Mikuláš II.

Poslední ruský car Mikuláš II.

17. července roku 1918 byl v Jekatěrinburgu bolševiky popraven poslední ruský car Mikuláš II. z rodu Romanovců i s celou svou rodinou. Tato tragická událost byla součástí historické přeměny Ruského impéria, jejíž nejvýraznějším okamžikem byla Velká říjnová socialistická revoluce – ozbrojený převrat provedený 7. listopadu 1917 (25. října podle juliánského kalendáře). Už po únorové revoluci 1917 byli car i jeho rodina deportováni do vyhnanství na Sibiř, domácí vězení trávili v Tobolsku a později v Jekateřinburgu, kde byli zastřeleni.

Chrám Vasilije Blaženého v Moskvě

Chrám Vasilije Blaženého v Moskvě

Chrám Vasilije Blaženého, dominantu Rudého náměstí, nelze při návštěvě Moskvy přehlédnout. Stojí na jihovýchodní straně centrálního moskevského náměstí už více než 450 let a stále oslňuje kolemjdoucí svou osobitou architekturou a barevnými kopulemi. Chrám dal postavit Ivan Hrozný jako výraz své pýchy a sebevědomí samoděržavného vládce i byzantské zbožnosti.

Samovar

Samovar

Jedním ze symbolů ruské kultury a nedílnou součástí stolování je zdobná nádoba na ohřívání vody zvaná samovar. Patří k ruské pohostinnosti a objeví-li se ve dveřích návštěva, je první věcí, která se přinese na stůl. I když se s ním setkáte téměř všude, v domácnostech, restauracích i ve vlacích po celém Rusku, posezení u něj je vždy malým obřadem. Dříve bylo dokonce běžné vozit jej s sebou na cesty. Při čekání na povoz nebo přepřahání zpříjemnil cestujícím dlouhé chvíle a stal se příležitostí pro navázání nových známostí.

Petr Iljič Čajkovskij

Petr Iljič Čajkovskij

Jeden z nejlepších, nejznámějších a nejoblíbenějších hudebních skladatelů na světě P. I. Čajkovskij rád ve svém díle spojoval prvky ruské lidové hudby s evropskou vážnou hudbou. Nejznámějšími díly tohoto významného ruského skladatele a dirigenta jsou opera Evžen Oněgin, balet Labutí jezero a Koncert pro klavír a orchestr b-moll.

Sojuz se třemi kosmonauty přistál v Kazachstánu

Sojuz se třemi kosmonauty přistál v Kazachstánu

Po více než pětiměsíčním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se dnes na Zemi vrátili tři kosmonauti. Přistávací modul kosmické lodi Sojuz TMA-17 s ruským astronautem Olegem Kotovem, Američanem Timothym Creamerem a Japoncem Soičim Nogučim dosedl měkce v kazašské stepi jihovýchodně od města Džezkazgan. Potvrdilo to ruské středisko pro řízení kosmických letů (CUP).

Vojenská přehlídka k 65. výročí Velkého Vítězství

Vojenská přehlídka k 65. výročí Velkého Vítězství

Jako každý rok i letos se oslavovalo výročí konce druhé světové války. Rusko i tentokrát vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě. 65. výročí vítězství v tzv. Velké vlastenecké válce bylo ale oproti letům minulým výjimečné. Podívejte se na celý záznam!

Jak se změnil a mění čas v Rusku

Jak se změnil a mění čas v Rusku

Rusko má dnes devět časových pásem, což je největší počet na jeden stát na celém světě. Dříve jich však mělo ještě víc, a sice jedenáct. Z důvodu ekonomické prospěšnosti ale začaly zaznívat návrhy na snížení množství časových pásem. Nejde o nijak převratnou novinku, v minulosti si tím prošla např. Čína nebo Spojené Státy. Bude tento trend dále pokračovat? Je devět konečný počet, nebo se Rusko dále "zmenší", a stane se podle slov vědců "kompaktnější"?

Federální okruhy a Ekonomické rajóny Ruska

Federální okruhy a Ekonomické rajóny Ruska

Po rozpadu Sovětského svazu lidé stáli před rozhodnutím, jak by měl nový stát vypadat. Situace byla složitá a nepřehledná, v některých oblastech je tomu tak dodnes. V Ruské federaci stále existuje přes osmdesát subjektů. Pro lepší porozumění situace v Rusku, a proč došlo k vytvoření federálních okruhů a ekonomických rajónů, je potřeba napsat pár slov z historie.

Filmový festival Jeden svět 2010

Filmový festival Jeden svět 2010

12. Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskuteční v Praze 10.–18. března 2010, v průběhu března a dubna dále proběhne v dalších 29 městech po celé České republice. Na festivalu bude uvedeno 101 dokumentů z více než třiceti zemí celého světa, a to jak v soutěžních, tak v tematických kategoriích.

Post zpravodaje ČT v Ruské federaci končí

Post zpravodaje ČT v Ruské federaci končí

Generální ředitel České televize Jiří Janeček rozhodl o zrušení prestižního postu zpravodaje v Ruské federaci. Důvodem je fakt, že se i přes veškerou snahu nepodařilo získat pro současného zpravodaje Josefa Pazderku pracovní vízum, které k pobytu v Rusku nezbytně potřebuje.